foto-z-atelieru02Když jsem byla malá,

občas mě hlídala naše sousedka paní Paulusová. Vařila mně čaj z pomerančového sirupu, na jeho chuť si dodnes vzpomínám. Ve svátečním pokoji měla skříň se skleněnou vitrínou, kde měla vedle skleniček a porcelánových hrnečků i drobné skleněné figurky jako suvenýry z cest. Tu vitrínu jsem si ráda prohlížela. Od babičky jsem měla také fotografii, na které byly skleněné figurky. Myslím, že to byli muzikanti. Moc se mi líbilo, jak byli barevní a jak se leskli.

Vždy jsem měla ráda malé, drobné předměty. Modelovala jsem si figurky z moduritu a vyráběla drobnosti podle návodů z magazínu Květy. Také jsem si ráda prohlížela starou babiččinu cukřenku, kde nebyl cukr, ale spousta skleněných korálků a staré štrasové brože. Byly to poklady.

Jednou přinesla moje sestra domů několik skleněných figurek a ozdobných špendlíků. Byla to jednoduchá zvířátka. Vystavili jsme si je v knihovně a rázem vznikla naše vitrínka, kterou jsem obdivovala.

V průběhu let jsem na tyto dětské zážitky zapomněla.

Když jsem se rozhodovala, kam na střední školu, náhodou jsem se setkala se studentkou ze střední sklářské školy v Železném Brodě a tak jsem se dozvěděla, že jeden ze studijních oborů je i výroba skleněných figurek. O jiné škole jsem už neuvažovala.

Sklářskou školu jsem vystudovala a úspěšně zakončila maturitní zkouškou. Práce se sklem mě naučila respektovat materiál i oheň. Ovlivnila mě skvělá paní učitelka Milena Baudisová i mí spolužáci. Bylo to jedno z nejhezčích období v mém životě.

Po střední škole jsem tento obor opustila.

Věnovala jsem se restaurování nástěnných maleb, ale na práci se sklem jsem nezapomněla. Často se mi o tom zdávalo ve snu a po sklu se mi stýskalo. Sama jsem ale neměla odvahu se do této práce znovu pustit. Až po několika letech jsem si díky své spolužačce ze střední školy koupila vlastní sklářský kahan. Trápily mě ale pochybnosti a měla jsem strach se svou vlastní prací prezentovat. Bála jsem se, co tomu řeknou mí bývalí spolužáci, kteří mezi tím vystudovali vysoké školy a stali se uznávanými designéry. Nevěřila jsem, že bych se tím mohla uživit.

Znovu jsem si vyndávala z půdy zaprášené krabice s výrobky ze střední školy, znovu jsem vzpomínala. Hledala jsem vlastní výraz, sledovala jsem ostatní skláře, ale nevěřila jsem si. Po mateřské dovolené jsem práci přizpůsobila dětem. Začala jsem pracovat v mateřské škole a svou skleněnou bižuterii jsem rozdávala kamarádkám. Byly z toho nadšené a moje šperky pro ně byly výjimečnou událostí. Těšilo mě to a vždy příjemně překvapilo.

Uvědomila jsem si, že práce se sklem mě naplňuje a přináší opravdovou radost.sklarskykahan

Pochopila jsem, že prostřednictvím svých šperků mohu sdílet své nadšení pro originalitu a pomáhat ostatním ženám, probouzet jejich osobnost.
Jen šperky mi nestačily. Dělala jsem přece figurky. Nechtěla jsem však vyrábět známé věci podle zajetých vzorů. Objevovala jsem úžasné možnosti, které mně sklo nabízí. Jeho tvárnost, lesk a krásu materiálu. Vlastnosti skla podněcovaly mojí fantazii. Sklo jsem začala kombinovat s přírodninami a byla jsem z toho nadšená. Proto jsem se rozhodla své nápady ukázat na výstavě a sdílet svojí radost s ostatními lidmi.

První výstavu Skryté světy jste mohli navštívit v lednu 2015 v Kavárně U Stromečku na Zbraslavi.

S výstavou na Zbraslavi jsem spustila webové stránky skrytesvety.com a otevřela jsem pro Vás e-shop se skleněnými šperky. Nabídka v e-shopu se stále rozrůstá.

Sledujte aktuální příspěvky na mém blogu, instagramu a facebookové stránce, kde zveřejňuji informace o nadcházejících i uplynulých akcích, marketech a výstavách, kterých se účastním. Občas zveřejním i novinky ze své práce a aktuality ze sklářského oboru. Několikrát do roka posílám novinky e-mailem, ve kterém Vás informuji, co mám pro Vás nového, jakou chystám výstavu, nebo na kterém prodejním marketu mě můžete potkat. Budu ráda, když se mnou zůstanete v kontaktu. Váš e-mail je u mě v bezpečí. Neposílám spamy, ani neposkytuji Vaše kontakty třetím osobám.

Přijďte mě navštívit do sklářského ateliéru Skryté světy na Zbraslavi.

Budu ráda, když se přijdete do sklářeského ateliéru podívat, jak skleněné šperky vznikají. Bude-li se Vám práce u kahanu líbit, můžete si to také sami vyzkoušet a potěšit se vlastní vinutkou. V ateliéru si můžete šperky koupit, nebo si nechat vyrobit šperky na míru, dle Vašeho přání.

Těším se na Vás.

Petra Hamplová

foto-z-atelieru01