Skleněné městečko

posted in: Skleněné světy | 0

 

skleněné městečko bar2

 

Ráda bych se s Vámi podělila o zážitek z jedné výjimečné události. V sobotu jsem navštívila Železný Brod, kde jsem studovala na sklářské škole. Celý název školy je Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, neboli SUPŠS. Letos škola oslavila 95 let od svého založení. Oslava byla součástí Skleněného městečka, které se koná v Železném Brodě letos už devátým rokem. Je to každoroční událost, kterou iniciovali absolventi školy, aby propagovali železnobrodskou sklářskou tradici a zviditelnili zdejší fenomény: skleněnou tavenou plastiku, skleněné figurky, betlémy a první českou sklářskou školu.

 

Skleněné městečko je místo, kde se setkávají skláři, umělci, příznivci a obdivovatelé sklářského řemesla. Ve městě je tradiční sklářský trh pod širým nebem, konají se zde výstavy, koncerty, výtvarné dílny pro děti i pro dospělé. Celé město doslova ožije sklářskou tradicí. Událostí tohoto ročníku bylo zahájení výstavy současného skla „Studio Lhotský a hosté“ v zrekonstruovaném industriálním prostoru na Poříčí.

 

V Železném Brodě se na Skleněném městečku každoročně setkávají bývalí studenti sklářské školy a jejich profesoři, spolužáci, jejich rodiny, děti a také vnoučata. Takže „sklanďáci ahoj!“ jak zvolal v úvodu svého vystoupení můj bývalý spolužák a nyní nově zvolený ředitel SUPSŠ Libor Doležal. V slavnostním proslovu nám slíbil, že udělá vše pro to, abychom se ve škole mohli scházet i v budoucnu. Budu Liborovi přát (a vám také), aby mu to vyšlo a sklářská tradice v Železném Brodě nez  anikla, ale aby pokračovala a dále se rozvíjela.

 

 

skleněné městečko (9)skleněné městečko (20)skleněné městečko (27)skleněné městečko (13)skleněné městečko (39)skleněné městečko (16)skleněné městečko (18)skleněné městečko (1)skleněné městečko (43)skleněné městečko (40)skleněné městečko (41)skleněné městečko (42)skleněné městečko (44)skleněné městečko (45)skleněné městečko (48)skleněné městečko (47) skleněné městečko (49)skleněné městečko (50)skleněné městečko (52)skleněné městečko (46)skleněné městečko (51)skleněné městečko (53)skleněné městečko (55)skleněné městečko (54)skleněné městečko (56)skleněné městečko (57)skleněné městečko (58)skleněné městečko (59)skleněné městečko (66)skleněné městečko (60)skleněné městečko (74)skleněné městečko (61)skleněné městečko (63)skleněné městečko (64)skleněné městečko (65)skleněné městečko (67)skleněné městečko (73)skleněné městečko (70)skleněné městečko (68)skleněné městečko (69)skleněné městečko (71)skleněné městečko (72)skleněné městečko (75)skleněné městečko (76)