Třpytivá krása z Poniklé

posted in: Skleněné světy | 0

Rautis Poniklá

Rodinná dílna Rautis

Nedávno jsme navštívili jednu rodinnou dílnu, ve které se vyrábí unikátní skleněné vánoční ozdoby. Několik takových perličkových ozdobiček bylo součástí vánočních ozdob i mé babičky. Třpytivá krása malého obchůdku i rodinná dílna, mi navodila příjemně melancholickou náladu.

Dílna se nachází v Poniklé v podkrkonoší a pokud se tam vydáte také, doporučuji Vám vzít s sebou i děti, pro které bude návštěva velkým dobrodružstvím. Nenechte si ujít výjimečnou možnost prohlídky dílny. Pokud Vás bude víc a chcete mít jistotu, že se na prohlídku dostanete, je dobré se předem rezervovat.

Na prohlídce uvidíte celý postup výroby skleněných vánočních ozdob od tvarování drobných perlí ze skleněných dutých tyčí u sklářského kahanu, přes stříbření a barvení klaučů (řada nerozřezaných perliček), až po řezání a kompletaci. Celý postup výroby je ruční, a od původního postupu se příliš neliší.

Sklářská dílna v Poniklé má tradici

Sklářská tradice v Poniklé sahá do konce 19. století. V 30. letech 20. stol. zažila výroba skleněných vánočních ozdob svůj vrchol slávy, který však postupně upadal a v porevolučních letech jí hrozil úplný zánik. Nadšením a houževnatostí se podařilo rodinné firmě Rautis nepřízeň doby překonat a tradici výroby skleněných ozdob zachovat i budoucím generacím. Dnes jsou už jediní na světě, kdo se výrobě těchto skleněných ozdob věnuje.

O historii tohoto řemesla, sklářské tradici a způsobu výroby se můžete dočíst na webu firmy Rautis http://www.rautis.cz/. Pokud se do Poniklé už před Vánocemi nedostanete a přesto byste si zde chtěli koupit originální vánoční dárek, můžete si vybrat z nabídky v jejich e-shopu. Ani my jsme neodolali a náš vánoční stromeček bude mít letos svou novou krásnou skleněnou vánoční hvězdu z Poniké.

 

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Ukázka práce u kahanu. Vyrábějí se zde nejen foukané perličky, ale i ozdoby ve tvaru zvířat, vlaků, nebo letadel.

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Ukázka stříbření, barvení a zdobení skleněných klaučů.

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Rautis v Poniklé

Součástí prodejny je i kreativní dílna, ve které si mohou děti a jejich rodiče sami vyrobit originální vánoční ozdobu, nebo šperk ze skleněných perliček podle vlastní fantazie.